
Aktivna zona podnijela prijedloge za Program razvoja Cetinja za 2025.godinu
Aktivna zona je dostavila Službi gradonačelnika prijedloge za Program razvoja Cetinja za 2025. godinu. Naš rad se fokusira na unapređenje kvaliteta života u lokalnoj zajednici, te smo ponovo predložili projekte koje smo ranije inicirali ka nadležnim gradskim institucijama:
- Izgradnja skloništa za napuštene životinje
Cetinje se već duži niz godina suočava s problemom napuštenih pasa, koji lutaju ulicama i predstavljaju rizik za javno zdravlje i bezbjednost. Izgradnja skloništa za napuštene životinje bi značajno doprinijela rješavanju ovog problema na više nivoa. Prije svega, sklonište bi omogućilo privremeni smještaj životinja, pružajući im njegu i veterinarsku pomoć dok ne pronađu trajne domove. Time bi se smanjio broj napuštenih životinja na ulicama, čime bi se povećala bezbjednost građana, te smanjili godišnji troškovi Prijestonice Cetinje usmjerenih na isplatu obeštećenja građanima/kama zbog ujeda ili drugih nezgoda sa psima lutalicama.
Drugi razlog za realizaciju ovog projekta je podizanje svijesti građana o odgovornom vlasništvu životinja. Sklonište bi moglo služiti i kao edukativni centar, gdje bi se organizovali programi i radionice o pravilnoj brizi za životinje. Takođe, kroz saradnju s lokalnim školama i institucijama, mogli bismo raditi na edukaciji mladih o značaju humanog postupanja prema životinjama.
- Izgradnja Reciklažnog dvorišta
Izazovi u oblasti upravljanja otpadom, uključujući neadekvatno razdvajanje otpada i nedovoljno razvijenu svijest građana o reciklaži, te smatranje otpada problemom a ne resursom, kreiraju dodatne troškove za nadležna lokalna preduzeća, ali i samu lokalnu samoupravu odnosno gradski budžet. Izgradnja reciklažnog dvorišta predstavlja ključno rješenje za unapređenje održivog upravljanja otpadom u našem gradu. Reciklažno dvorište bi omogućilo građanima da odlažu različite vrste otpada na odgovarajući način, uključujući papir, plastiku, staklo, metal i elektronski otpad.
Ovo bi značajno smanjilo količinu otpada koja završava na deponijama, čime bi se smanjio negativan uticaj na životnu sredinu. Takođe, razdvajanje i reciklaža otpada doprinosi očuvanju prirodnih resursa i smanjenju emisije stakleničkih gasova, što je od posebne važnosti u kontekstu globalnih napora za borbu protiv klimatskih promjena.
Pored ekoloških benefita, reciklažno dvorište bi moglo stvoriti i nova radna mjesta, te podržati razvoj zelene ekonomije u našoj zajednici. Takođe, ovo bi bila prilika za edukaciju građana o važnosti reciklaže i održivog načina života, kroz organizaciju informativnih kampanja i radionica.